3/18/2017

Peter van Olmen "Odessa i tajemnica Skrybopolis"Znalezione obrazy dla zapytania odessa i tajemnica skrybopolis    Książkę tę pierwszy raz przeczytałam trzy lata temu, ale bardzo nadal bardzo mi się podoba (przeczytałam ją przynajmniej cztery razy). Mam nadzieję, że Wam się spodoba, bo mnie urzekła. Przejdźmy do fabuły. (Krysia oczywiście nie wspomniała od kogo ją dostała - Klara😉 )


    Powieść opowiada o trzynastoletniej Odessie. Dziewczyna mieszka tylko z mamą, która nie pozwala jej wychodzić na dwór i uczy ją w domu. Jej córka jednak nie chce tak żyć i często kłóci się o to z mama, a nocami wymyka się z domu przez okno i chodzi po dachach. Pewnej nocy gdy Odessa jak zwykle przemierzała miasteczko zobaczyła na placu książkę świecącą delikatnym światłem i podniosła ją. Gdy chciała z powrotem wspiąć się na dach zobaczyła mroczne postacie, które zmierzały w jej kierunku. Po dłuższym czasie schowała się jednak usłyszała krzyk i wyjrzała. Krzyk ten był bardzo podobny do krzyku jej matki. Gdy wreszcie uciekła potworom, które zabrały tę kobietę szukała mamy po całym domu, ale jej nie znalazła. Zajrzała nawet do biblioteki, a tam znalazła pamiętnik swojej matki, w którym pisała ona, że wie o nocnych wyprawach córki. Gdy dziewczynka szukała czegoś o swoim ojcu, nagle odezwał się głos, który należał do małego ptaka zwanego Lode A. Dowiedziała się od niego, że jej matka jest muzą i że istnieje miasto Skrybopolis, w którym żyją wszyscy pisarze. Niebezpieczne stwory nadal ją gonią, więc razem z ptakiem uciekają do Skrybopolis. Poznaje tam wielu przyjaciół ale jest tez pewien zły, upadły pisarz, który zagraża temu pięknemu miastu, a może go powstrzymać tylko Nikt Inny, czyli dziecko pisarza i muzy, lecz nikt nie wie kto to jest. Odessa szuka swojego ojca i mamy i przeżywa wspaniałą przygodę, ale o tym przeczytajcie już sami. A teraz przejdźmy do bohaterów.

 Odessa to dziewczyna odważna i kreatywna, a także bardzo uparta. Jest pełna energii, a jak sobie cos postanowi, to nie spocznie, póki tego nie dokona.

 Lode A. to ptak, którego mówić nauczyła mama Odessy. Jest to bardzo zadufany w sobie ptak i często prowadzi to do bardzo śmiesznych sytuacji, na przykład, gdy ktoś nazwie go wróblem (a jest on kanarkiem) mało co nie wskoczy mu do gardła. Jest to mój ulubiony bohater, bo często mnie rozśmiesza.

 Orfeusz to syn Apolla mieszkający w Skrybopolis. Z całego serca chce on ożywić posąg swojej ukochanej Eurydyki, ale tą historię znacie pewnie z mitologii. Zaprzyjaźnił się on z Odessą i bardzo jej pomaga.

 Siostry B. czyli Charlotte, Emily i Anne Bronte. Opiekują się Odessą, która u nich mieszka. Są bardzo wesołe i żywe i za to je lubię. Zawsze chętnie pomagają dziewczynce i wspierają ją.

  Szekspir to bardzo skromny i miły człowiek. Był przyjacielem matki Odessy, która była jego muza. Bardzo lubi Odessę, a dziewczyna bardzo lubi jego.

 Dostojewski to gwałtowny i ponury szef rady pisarzy. Nie lubi Odessy, a Odessa tez za nim nie przepada.

 To już wszyscy główni bohaterowie. Mam nadzieję, że zachęciłam was do tej książki, bo sama przeczytałam ją jednym tchem. Ujęła mnie ze względu na humor i na oryginalny pomysł, bo pierwszy raz spotkałam się z włączeniem bohaterów z książek i ich pisarzy. Serdecznie zachęcam do lektury tej książki.

Pozdrawiam cieplutko i zachęcam do wzięcia udziału w naszym konkursie.                    
                                                                                                      Krysia😊

1 komentarz:

  1. Ale fajne nawiązania do bohaterów :O


    Pozdrawiam
    toreador-nottoread.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń