3/11/2017

John Flanagan "Zwiadowcy" cz 1 "Ruiny Gorlanu"


Znalezione obrazy dla zapytania john flanagan zwiadowcy 1
    Książkę tę poleciła mi Klara i to już jakiś czas temu. Od razu mnie zaciekawiła i przeczytałam ją jednym tchem. A teraz przejdźmy do opisu fabuły.

    Książka opowiada o piętnastoletnim chłopcu, który wraz z czwórką swoich rówieśników: Jenny, Alyss, Georgiem i Horace'm mieszka w zamkowym sierocińcu. Jego ojciec zginął na wojnie, a jego matka przy porodzie. Chłopka nie zna nawet własnego nazwiska. Krótko mówiąc, nic nie znaczący nastolatek. Jednak następnego dnia wszystko może się zmienić, bo czeka ich Dzień Wyboru. Wychowankowie muszą wybrać co będą robić w przyszłości i u jakiego mistrza będą się uczyć. Czy u kuchmistrza Chubba, czy u mistrzyni służb dyplomatycznych, lady Pauline, u mistrza skrybów, Nigela, czy może u sir Rodneya, mistrza szkoły rycerskiej? Niestety nie tylko od nich to zależy, ponieważ mistrzowie nie muszą zgodzić się na przyjęcie nowego czeladnika. Chłopak bardzo chciałby trafić do szkoły rycerskiej, jednak o dziwo sir Rodney go nie przyjmuje. Will jest zrozpaczony, ale zwiadowca Halt proponuje mu naukę, mówiąc, że ma on do tego predyspozycje. 


  Przejdźmy do bohaterów:

 Will- dość drobny ale silny i zwinny chłopak, któremu marzy się szkoła rycerska. Jednak jego umiejętności bardziej przydadzą się zwiadowcy. Cały czas sprzecza się z Horace'm ale jet od niego inteligentniejszy, więc w utarczkach słownych zwykle jest górą. Gorzej z bójkami.
Alyss- spokojna, smukła i ładna dziewczyna. Ma zdolności dyplomatyczne, dlatego już przed Dniem Wyboru wie, że będzie przyjęta do lady Pauline.
Jenny- pulchna i wesoła dziewczyna, koleżeńska i zabawna. Bardzo lubi jeść i robić jedzenie, wię będzie się uczyć u mistrza Chubba.
George- nieśmiały, drobny chłopak doskonale nadający się do skrybów, dlatego właśnie w tej szkole będzie się uczyć. 
Horace- bez przerwy dokucza Willowi, a że jest bardzo silny i barczysty wprost idealni nadaje się do szkoły rycerskiej i bardzo się z tego powodu chełpi.
Gilan- młody zwiadowca i były uczeń Halta. Jest bardzo zabawny i przyjazny, bardzo go lubię.
No i mój ulubieniec czyli Halt. To też dzięki niemu tak bardzo lubię tą książkę. Wygląda na bardzo ponurego, ale jest bardzo śmieszny. Jest to najlepszy bohater i naprawdę bardzo go lubię.
  
  Nie tylko z powodu Halta lubię tę książkę. Jest bardzo ciekawa i nie ma w niej dużej ilości opisów (do których nie mam cierpliwości i w skrajnych sytuacjach, aż wstyd się przyznać, omijam). Autor tak umiejętnie pisze, że dosłownie można przenieść się w miejsce akcji. Jest nieco przewidywalna, ale i tak bardzo mi się spodobała (tak bardzo, że czytam ją już jakiś trzeci raz). Polecam też kolejne części, a także inną serię tego autora pt. "Drużyna".

Pozdrawiam serdecznie,                                                                                                            Krysia😊

4 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę już dawno, dawno temu, ale przygoda z nią była niezapomniana! Naprawdę świetnie się ją czytało, teraz mogłaby mi już tak się nie podobać, jednak dla młodych czytelników jest jak znalazł!
  LeonZabookowiec.blogpsot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne, aż kupię sama całą serie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ten tom i kolejne również mam zamiar, ale zawsze coś wypada, ehh. Pozdrawiam!
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja tej książki nie lubię no i cóż zrobić ;/

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń